هوش اجتماعی چیست؟ + 9 راهکار ساده برای تقویت هوش اجتماعی

هوش اجتماعی

هوش اجتماعی بخشی از شخصیت افراد است یا خیر؟

هوش اجتماعی بخشی از کاراکتر و شخصیت انسان ها نیست. بلکه نوعی مهارت فردی است که، با تلاش و     پشت کار می توان آن را فرا گرفت. همچنین به انسان کمک می کند تا در حرفه و زندگی خود موفق تر عمل کند. در ادامه قصد داریم شما را با ضرورت تقویت هوش اجتماعی و راهکارهای دست یابی به آن بیشتر آشنا کنیم.

هوش اجتماعی چیست؟

به طور کلی هوش اجتماعی به معنای وجود توانایی فرد در همکاری با دیگران است. این هوش نوعی مهارت فردی است که، با استفاده از راهکار های مختلف می توانید آن را در خود تقویت نمایید. وجود این هوش در شما باعث می شود تا، محرک های اجتماعی و عکس العمل های افراد را در زندگی بهتر بشناسید. و در نهایت بتوانید راهکارهای مناسب جهت مقابله با آنها را از خود بروز دهید.

تصویر هوش اجتماعی

ضرورت تقویت هوش اجتماعی در جامعه

در برخی مواقع افراد به دلیل عدم توانایی در مدیریت صحیح شرایط دچار تضعیف اعتماد به نفس در نهایت قبول شکست می شوند. تقویت نمودن این هوش و مهارت به شما کمک می کند تا، با شناخت استراتژی های مختلف در شرایط متفاوت بتوانید، اوضاع را کنترل و مدیریت نمایید. در نهایت وجود این هوش در شما می تواند امکان موفقیت های شما  را در زمینه های مختلف افزایش دهد.

برای بالابردن هوش اجتماعی چه مهارت هایی باید کسب کنیم؟

بحث نکنید: بحث کردن به معنای عدم اعتماد به نفس و مهارت اجتماعی می باشد. افرادی که دارای هوش اجتماعی بالا هستند، می دانند که چه زمانی باید بحث را منحرف کنند و پایان دهند. این افراد معمولا دارای ایده های کارگشا و روشن هستند. و از بحث و جدل دوری می کنند.

 1. فکر دیگران را بخوانید: افرادی که دارای این مهارت فردی هستند، می دانند که طرف مقابلشان از چه چیزی لذت می برند و از چه چیزهایی گریزانند. احساس و عواطف بخشی از این هوش می باشد. به همین دلیل افراد دارای این مهارت می توانند تا حدودی احساسات فرد مقابل را تشخیص دهند.
 2. تاثیرگذار باشید: به اطرافیان اجازه دهید در کنار شما احساس آرامش کنند. توانایی برقراری ارتباطی موثر و حفظ تعادل در موقعیت های اجتماعی مختلف از ویژگی های مهم در تقویت این مهارت فردی می باشد.
 3. دانش اجتماعی داشته باشید: یکی از مهمترین مهارت های هوش اجتماعی این است که، به شما یاد می دهد که چگونه نقش های مختلفی را در اجتماع ایفا نمایید. به طور کلی افرادی که دارای این مهارت فردی می باشند. می توانند ارتباط شنوایی قوی تر و موفق تری را در جامعه بر قرار سازند.
 4. ارتباط در گفتگو: داشتن ارتباط تاثیر گذار و قوی در یک گفتگوی دو یا چند نفره می تواند موجب تقویت این مهارت در شما شود. داشتن توانایی بالا در گفتگو موجب می شود تا شما بتوانید گفتگوی مناسبی را با افراد رد و بدل کنید.

چرا باید هوش اجتماعی در زندگی و کسب وکار چیست؟

 • توانایی در مدیریت اجتماعی
 • بالا رفتن آگاهی و در نتیجه تشخیص راه حل درست
 • توانایی بالا در برقراری ارتباط اجتماعی
 • کسب مهارت رهبری گروه های اجتماعی
 • توانایی در تغییر رفتارهای منفی دیگران
 • توانایی در تاثیر گذاری بر روی افراد
 • کسب مهارت در جلب اعتماد دیگران
 • توانایی درک و همدلی با دیگران
 • توانایی بالا بردن روحیه در همکاری های اجتماعی

راهکار هایی برای تقویت هوش اجتماعی

برای اینکه بتوانید این مهارت را در خود تقویت نمایید. نیاز است تا مهارت های زیر را فرا بگیرید.

 1. بالا بردن هوش عاطفی یا هوش هیجانی از ابتدایی ترین مهارت ها به منظور فرا گیری این هوش می باشد.
 2. به افراد و اتفاقاتی که اطراف شما رخ می دهد، دقت نمایید.
 3. ترس های خود را کنترل نمایید. تا بتوانید پس از شکست قوی تر و مجدد شروع نمایید.
 4. احساسات منفی خود را کاهش دهید. و با دید مثبت به اتفاقات اطراف خود نگاه کنید.
 5. سعی کنید شنونده خوبی باشید.
 6. در اجتماع کاملا قاطعانه و بدون تردید رفتار کنید.
 7. انسان ها متفاوت هستند. برای کسب این مهارت باید بتوانید تفاوت های فرهنگی را بپذیرید.
 8. خشکی و نبود صمیمیت دیگران را از ارتباط برقرار نمودن با شما منصرف می کند. بنابراین با احساس و صمیمانه رفتار کنید.
 9. از افرادی که در حق شما لطف می کنند، قدر دانی کنید.

تصویر قلب یا منطق

هوش اجتماعی چه ارتباطی با هوش هیجانی دارد؟

هوش هیجانی (EQ) یکی از مهارت های کاربردی برای تقویت نمودن هوش اجتماعی است. افرادی که دارای هوش هیجانی می باشند، می توانند احساسات خود و دیگران را زودتر از دیگران بشناسند. همچنین می توانند این احساسات را مدیریت نمایند. از همین رو افرادی که به دنبال کسب مهارت و تقویت هوش اجتماعی می باشند. می توانند با کسب مهارت در هوش هیجانی آن را تقویت نمایند.

چگونه از هوش هیجانی برای بالا بردن هوش اجتماعی استفاده کنیم؟

هوش هیجانی می تواند میزان اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. همچنین با بالا بردن تفکر مثبت اندیشی در شما سعی می کند، شما را به سمت موفقیت هدایت نماید. افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی می باشند از شکست و آغاز دوباره هراسی ندارند. از این رو هوش هیجانی از الزامات اولیه برای بالا بردن این مهارت اجتماعی می باشد.

تصویر کاربرد هوش هیجانی

مطالعه بیشتر:

گرچه منابع و کتاب ها در مورد هوش هیجانی و مفاهیم پیرامون آن ها زیاد هستند ولی اگر بخواهیم یکی از بهترین منابع مطالعاتی این حوزه را معرفی کنیم کتاب هوش اجتماعی از دانیل گلمن است که به این مفهوم یک نگاه عمیق داشته است.

جمع بندی:

آنچه در این مقاله در مورد هوش اجتماعی مطالعه کردید فقط در زندگی روزمره کاربرد ندارد. با اینکه مفهوم هوش اجتماعی از دنیای روانشناسی وارد دنیای مدیریت و کسب وکار شده است. ولی اهمیت و کاربرد آن در کسب وکار باعث شده است، هوش اجتماعی و راه های تقویت آن فراتر از یک مفهوم علمی بررسی شود.

هوش اجتماعی، به مدیران و رهبران کمک می‌کند تا در چالش های کسب‌وکار علاوه بر اینکه بتوانید خود را کنترل کنید. منابع انسانی و سرمایه های خود را بهتر کنترل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *