هوش‌اجتماعی چیست و خصوصیات اخلاقی افراد با هوش‌اجتماعی بالا!

هوش اجتماعی

هوش‌اجتماعی چیست و خصوصیات اخلاقی افراد با هوش‌اجتماعی بالا!

یکبار دیگر در مدیرتکتاز به موضوع مهم هوش اجتماعی می پردازیم. افرادی که دارای هوش‌اجتماعی بالایی هستند، به غیر از اینکه بسیار خوش صحبت هستند؛ مهارت شنیداری فوق العاده خوبی هم دارند. و می توانند با محیط و پیرامون خود ارتباط خوبی را برقرار کنند. این افراد می دانند که خلقیات و روحیات افراد با یکدیگر متفاوت است. پس سعی می کنند که رفتار متناسب با هر شخصی را از خود نشان دهند. افرادی که در کنار آن ها قرار می گیرند؛ احساس راحتی می کنند. کسانی که هوش اجتماعی بالایی دارند از نبوغ بالایی برخودار هستند.

تونی بازان در کتاب قدرت هوش‌اجتماعی می گوید: در دوران نوجوانی تصور می کردم که بهترین راه برای اینکه محبویبت را در بین افراد به دست آورم این بوده که در جلسات مختلف حضور پیدا کرده و بتوانم موجب تقویت هوش اجتماعی خود با گفتگو و بحث کردن با دیگران شوم. در بسیاری از این گفتگو ها برنده می شدم. و از این رو تعداد دشمنان من افزایش پیدا می کرد. زمانی که این موضوع را با پدرم در میان گذاشتم به من جمله طلایی را گفت و آن این بود؛ ” لازم نیست که به همه ثابت کنی همیشه حق با توست.”

پس سعی کردم به دنبال افرادی بگردم که از نظر اجتماعی موفق بودند. و با مطالعه رفتار آن ها دریافتم که کسانی که هوش‌اجتماعی بالایی دارند، اشخاصی هستند که در ارتباط با سایر افراد راحت ، دارای اعتماد به نفس بالا هستند و همیشه لبخند به لب دارند. و مهم تر از همه از بحث های بیهوده با سایر افراد دوری می کنند. رعایت تمام موارد بالا موجب تقویت هوش اجتماعی می شود.

راهکار های فوق العاده برای تقویت هوش‌اجتماعی !

به منظور برقراری ارتباط با افراد دیگر، بدن شما بدون هیچگونه عیب و نقصی طراحی شده است. تُن صدای شما و نحوه بیان کلمات شما نقش خوبی را در برقراری روابط اجتماعیتان دارد. درصد قابل توجهی از ارتباطات شما به وسیله حرکات بدن شما هدایت می شود. هر کدام از سلول های بدن به عنوان یک پل ارتباطی با افراد دیگر عمل می کنند. چنانچه به این مسئله آگاهی داشته باشید می توانید هوش‌اجتماعی خود را تقویت کنید. راهکار های جذابی درباره این موضوع در کتاب هوش‌اجتماعی دنیل گلمن گفته شده است.

4 راز شگفت انگیز تقویت هوش‌اجتماعی چیست ؟

 • لبخند زدن

اولین راز برای تقویت هوش اجتماعی این است که “به مردم لبخند بزنید”. این لبخند زدن موجب دلگرمی و ایجاد صمیمت بین افراد می شود. لبخند زدن به تلاش کمتری نسبت به اخم کردن احتیاج دارد. و این کار موجب می شود که افراد با شما ارتباط صمیمی تری داشته باشند. لبخند زدن موجب افزایش هورمون اندروفین می شود. این هورمون موجب افزایش خوشحالی و احساس خوب می شود. لبخند زدن مسری است. و مانند ویروس آنفولانزا قابل انتقال به افراد مختلف می شود.
سعی کنید در اولین برخورد با افراد مختلف لبخند را فراموش نکنید!!

شکل لبخند
شکل 1: لبخند زدن

 •  رفتار هایتان را با زبان بدنتان هماهنگ کنید.

به بدن خود اجازه دهید که به صورت طبیعی احساسات خود را از آنچه که تعریف می کنید بروز دهد. با حرکت دستان و بدن خود موقعیت های مختلفی را که برای دیگران تعریف می کنید را مجسم نمایید. برای اینکه در این کار پیشرفت کنید؛ صبور باشید تا به مرور این مهارت در شما تقویت شود. دکتر دنیل گلمن در کتاب هوش‌اجتماعی این موارد را به طور کامل توضیح داده است.

 • عدم هماهنگی بین رفتار و اعمال و تفاوت های فرهنگی

با تقویت هوش اجتماعی می توانید تضادی را که بین سخنان و اعمالی که افراد با زبان بدنشان از خود بروز می دهند را تشخیص دهید. شما در بعضی اوقات متوجه می شوید که بین حرف و رفتار اشخاص هماهنگی وجود ندارد. علاوه بر آن اطلاع از تفاوت های فرهنگی که در بین مردم وجود دارد قسمت اساسی و مهمی از هوش‌اجتماعی محسوب می شود.

 •  دیدار و احوالپرسی صمیمی و دوستانه

زمانی که شروع به صحبت با طرف مقابلتان می کنید سعی کنید که ارتباط چشمی مناسب را با فرد رو به رویی خود داشته باشید. انجام این کار باعث می شود که احساس شود شما با گفتگو و ارتباط با شخص مقابل خود علاقمند هستید. در برخی از فرهنگ ها افراد برای احوال پرسی یکدیگر را بغل می کنند. این کار موجب می شود که احساس انرژی مثبت در هر دو طرف ایجاد شود. به یاد داشته باشید که به آراستگی ظاهر خود توجه کنید. تا برای شما به یک عادت همیشگی تبدیل شود.

تقویت مهارت گوش دادن برای تقویت هوش‌اجتماعی

لئوناردو داوینچی می گوید:

“بیشتر مردم تنها می شنوند بدون اینکه گوش دهند.”

یکی از تاثیر گذار ترین و راحت ترین روش هایی که به افراد ثابت کنید که به ارتباط با آن ها علاقمند هستید این است که به خوبی به حرف های او گوش کنید. برای این کار بر روی حرف های آن ها تمرکز کنید. تقویت این مهارت در دنیای تجارت هم در بین سه مهارت اولیه مدیریتی است. اگر بتوانید این مهارت را در خود پرورش دهید در آینده نیز برای شما فواید زیادی را دارد. گوش دادن فعال مهارتی است که باید با تمرین کردن آن را بهبود دهید.

گوش دادن
شکل 2:مهارت گوش دادن

7 عادتی که باید آن را در زمان گوش دادن ترک کنید !

 1. تظاهر به گوش کردن
 2. نداشتن تمرکز کافی بر روی صحبت های طرف مقابل
 3. قضاوت کردن
 4. انجام فعالیت های دیگر در حین گوش دادن
 5. قطع نمودن حرف های شخص مقابل
 6. بیان اینکه موضوع گفتگو برایتان جذاب نیست
 7. توجه نکردن بر روی قسمتی از گفتگو که فهم آن سخت و پیچیده است !

ترک این عادات موجب افزایش هوش اجتماعی شما می شود.

دکتر دنیل گلمن در کتاب هوش‌اجتماعی راز داشتن زندگی سالم و شاد را داشتن ارتباطات مثبت گفته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *