درباره علیرضا فرجامی

بنده، علیرضا فرجامی فراز و نشیب های بسیاری در زندگی تجربه کرده ام. و هر بار که چیزی شبیه به حسرت در ذهنم ظاهر می شود و مرا به سمتی می برد که افسوس گذشته را بخورم، به خودم یادآوری می کنم که اگر آن اشتباهات را مرتکب نمی شدم، الان این شخصی که هستم، نبودم.
من در خانواده ای بزرگ شدم که تنها مسیری که پیش روی خودم متصور بودم، تحصیل بود. تحصیل در خانواده من اهمیتی شگفت انگیزی داشت. از این رو تمام زمانم تا 18 سالگی صرف تحصیل شد و بعد هم کارشناسی مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی.
یکی از بزرگ ترین شانس هایم این بود که از 18 سالگی بر خلاف میل اطرافیان تصمیم به کار کردن گرفتم.
به مرور متوجه شدم که خیلی چیزها باید یاد می گرفته ام که حتی از وجود آن ها هم بی خبر بوده ام.
کسب و کارهای خیلی زیادی را شروع کردم و بارها شکست خوردم و از لحاظ مالی هم تحت فشارهای زیادی قرار گرفتم.
من علیرضا فرجامی، با توجه به شرایط خانوادگی ام، به هیچ وجه مجبور به تحمل هیچ کدام از آن دردها نبودم. ولی هر چه اوضاع سخت تر می شد، چیزی در درونم ارضا می شد و لذت می بردم. از این که می توانستم مسیر پیش فرض جامعه را طی کنم و هیچ دردی را متحمل نشوم ولی انتخاب هایی خلاف آن انجام می دادم، لذت می بردم.
به تدریج متوجه شدم که وقتی می خواهم کاری را شروع کنم، بهتر است در آن زمینه مطالعه کنم یا با افراد متخصصش مشورت نمایم.
در خیلی از زمینه هایی که مد نظرم بود، منبع مطالعاتی وجود نداشت و صحبت با متخصصان هم اغلب باعث می شد که فقط سختی ها و ایرادهای آن کسب و کار در نظرم پر رنگ تر بشود.
پس قبل از این که کاری را شروع کنم، رفتم و در آن حوزه به عنوان یک زیردست مشغول به کار شدم و جزئیاتش را از نزدیک لمس کردم.
تصویر علیرضا فرجامیمن، علیرضا فرجامی به تدریج دوست داشتم، مواردی را که یاد گرفته ام به افرادی که به آن نیاز دارند، ارائه بدهم. تقریبا هفته ای را پشت سر نگذاشتم مگر این که با یکی از اطرافیانم راجع به کسب وکارش صحبت کرده باشیم. همیشه لبخند و تشکر آن ها در آخر جلسه امان و تماس آتی آن ها از این که موارد برایشان کاربردی بود، برایم بسیار لذت بخش بوده.
با این که بارها فرصت پیش آمده که برای همیشه به بهانه کار یا تحصیل از ایران بروم ولی فضای بکر کسب و کار در ایران و این حجم از نیروی جوان و پر انرژی که همگی بر خلاف تمام مشکلات جامعه همچنان برای آینده اشان و رسیدن به اهدافشان تلاش می کنند، چیزی نبوده که بتوانم به راحتی از آن بگذرم.
سال ها مشغول تدریس زبان انگلیسی بودم و همچنان تدریس را دوست دارم ولی این بار موضوع تدریس کسب و کار است. خیلی جوان تر و کم تجربه تر از آنم که خود را مدرس در حوزه کارآفرینی بدانم چرا که در این زمینه اساتیدی وجود دارند و فعالیت می کنند که نامشان از هر برندی معتبر تر است.
اگر در مدیر تکتاز یا فضاهای دیگر همچون مستر تالاردار، آقای گوشت و آکادمی علیرضا فرجامی فعالیتی انجام می دهم، تنها دغدغه ام این است که اگر مسیری را طی بیش از یک دهه طی کرده ام، مخاطبانم زمان کمتری را صرف کنند. نیازی نیست شما هم روزهای سختی نظیر من را تجربه کنید. روزهایی که خانه ام به دلیل بدهی برق با شمع روشن بود، روزهایی که از آزادی فردایم مطمئن نبودم و روزی که خیلی از چیزهایی را که باعث دلخوشی ام بودند به یکباره از دست دادم.
در پایان از دوست عزیزم، سهیل امانی که رویاهایش را به معنای واقعی زندگی می کند بابت بستری که فراهم کرده تشکر می کنم.